Aktuality

Základní rozdělení koupacích jezírek I

Koupací jezírko

Koupací jezírko

Koupací jezírko se stalo fenoménem dnešní doby. Každý, kdo má dostatečně velkou zahradu, zapřemýšlel nad tím, jestli by se podobné řešení mohl na své zahradě dovolit. Ke zvážení je tu celá řada faktorů, které mohou kladné rozhodnutí buď podpořit nebo zavrhnout. Pokud se ale už rozhodnete, že koupací jezírko na zahradě chcete, je potřeba v první řadě rozhodnout, který typ bude pro vás nejlepší.

Vybírat můžete ze 4 základních typů koupacích jezírek:

1) Velká koupací jezírka

Tento typ koupacího jezírka je zcela přírodní, není u něj zavedena vůbec žádná jezírková technika. Pohyb vody je v tomto případě zajištěn tlakem větru na hladinu a také teplotními rozdíly mezi hlubší částí jezírka a hladinou. Koupací část zabírá jen malou část z celkové plochy, jedná se asi o 30 % povrchu hladiny. Zbývající část koupacího jezírka musí zůstat jako regenerační zóna, ve které poroste velké množství vodních rostlin, které se budou starat o čištění vody.

2) Koupací jezírka s umělou cirkulací vody

Jestli se vám zdá, že by vodní rostliny potřebovali s udržením čisté vody v jezírku trochu pomoc, můžete jezírko vybavit čerpadlem s nízkou spotřebou energie. K němu připojte některou vodní hru, jako je např. fontána, vodopád, potůček atd. Díky tomu zajistíte umělý pohyb v jezírku, který pomáhá ke zrychlení samočistících procesů. Aby to fungovalo, měli byste denně přečerpat minimálně 30% vody. Budete si moc ale užívat větší koupací plochy, poměr plavací a regenerační zóny je v tomto případě 1:1.

Přestože u druhého typu koupacího jezírka je použita jezírkové technika, dá se pořád říct, že jde o přírodní jezírko, které se obejde bez lidského zásahu. Čistění nadále stále probíhá na přírodní bázi, tedy jen pomocí vodních rostlin.

Další dva typy koupacích jezírek už se ale bez technických přístrojů neobejdou.

Datum: 13.4.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.