Zazimování jezírka

Zazimování jezírka

Důležitou součástí v péči o koupací jezírko je jeho zazimování. Nespoléhejte vždy na to, že začnete se zazimováním až v dobu, kdy přijdou mrazy. Lepší je brzká příprava a nic neodkládat na poslední chvíli. Hlavním aspektem, proč se na zazimování připravit, je tvorba zledovatělé vrstvy na hladině, který zaizoluje zbytek vody v jezírku, čímž dojde k odkysličení a tvorbě metanu, čpavku a jiných látek. Tyto látky jsou tvořeny vegetací v jezírku i samotnou vodou. V tomto případě se z vašeho jezírka stane schránka plná jedu.

Bránit se můžete vícero způsoby, tím nejlepším a nejvíce doporučovaným je specifického čerpadla pro tyto situace. Čerpadlo se ponoří do vody, kde neustále nasává vodu a tryská ji k vodní hladině. Tím se vodní hladina drží v neklidu a prouděním je zamezena náchylnost k zamrznutí. Velkou výhodou je, že můžete čerpadlo ponořit kdekoliv v jezírku.

Mezi dalšími prvky ochrany jsou topná tělíska. Ta se vyrábí z nerezu a vkládají se do vody s připevněným plovákem na hladině. Ač se zdá toto řešení velmi působivé a účinné, hlavně z hlediska spotřeby, kdy dražší tělíska sepnou jen v případech mrazu, je nezbytné dodat, že tělíska jsou vhodná především do menších jezírek.

Samozřejmě se dá využít i proudícího vzduchu, kterýmž zamezíte zamrzání vodní hladiny, ale v tomto případě je velmi nebezpečné, že dojde k zamrznutí hadiček. Poslední možností je stará známé vysekávání ledu. Často nebezpečná varianta, pokud chcete ve větším jezírku vysekat díru někde uprostřed. Propadnout se do ledové vody určitě není určitě nijak příjemné. Jestliže máte malé jezírko, můžete led rozbíjet a okysličovat tak vodu, avšak dbejte na to, že je třeba led rozbíjet pokaždé, co se vytvoří.

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.