Aktuality

Jak si poradit s nečistotami v koupacím jezírku

Vláknitá řasa v jezírku

Vláknitá řasa v jezírku

Co se týče čistoty v koupacím jezírku, na tu je potřeba dbát mnohem více, než by tomu bylo u klasického zahradního jezírka. Přece jenom se v něm budete během letních měsíců koupat.

Je ovšem potřeba si uvědomit, že přírodní koupací jezírko není bazén. Zapomeňte tedy na chlór a další chemické přípravky (snad jen s výjimkou těch, které jsou vyrobené speciálně pro koupací jezírka). Pro čištění jezírka se v tomto případě dají používat jen vodní rostliny nebo jezírkové technika.

Kromě povrchových nečistot, které představuje především napadané listí ze stromů či posekané tráva, musíte jezírko pravidelně zbavovat také řas, bahna a kalů.

Co se týče povrchových nečistot, ty nejlépe odstraníte pomocí síťky. Výkonným pomocníkem mohou být také skimmery, které jezdí po hladině jezírka a sbírají z ní plovoucí nečistoty. Během podzimu se pak doporučuje natáhnout přes jezírko síť, která zabrání tomu, aby se listí do vody vůbec dostalo.

Větší problém pak představují řasy, které se mohou přemnožit především během letních měsícům. Jejich růstu totiž teplo a slunečno velmi svědčí. V dnešní době už existují přípravky, které se dají použít na řasy i v koupacím jezírku, přesto se doporučuje vypořádat se s nimi mechanickým čištěním. Záleží ovšem na množství řas.

Jednou za rok byste se také měli pustit do odsávání kalů a bahna ze dna jezírka. Kaly vznikají např. z odumřelých rostlin, z nečistot, které se zavčas neodstranili z hladiny jezírka, a které pak klesly ke dnu. Podobně jako krmení pro ryby, které ryby nestačily sníst. Jedinečným pomocníkem v tomto případě pro vás bude jezírkový vysavač.

Kromě viditelného znečištění si ovšem dejte také pozor na to neviditelné, tedy na složení vody a její kvalitu. Tu je potřeba každý týden kontrolovat a v případě, že dojde k výkyvu, je potřeba zajistit nápravu.

Datum: 30.10.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.