Aktuality

Využití kamenů u koupacího jezírka

Vodopád v jezírku

Kameny představují přírodní materiál, který se báječně hodí pro stavbu přírodního koupacího jezírka. Vzhledem k široké nabídce velikostí a tvarů je můžete využít několika různými způsoby.

V první řadě z nich můžete vytvořit samotné jezírko. Samozřejmě, že kameny budou sloužit jen jako obložení, ne jako základ samotného jezírka. Výborně se k tomu hodní například břidlice nebo jiné placatější kameny. S tím řešením se ale moc často nepotkáte. Snad jen v případě, kdy se majitel bude snažit vytvořit co nejpřírodnější vzhled jezírka.

Kameny tak častěji najdete v pobřežních částech koupacího jezírka. Tam mají za úkol zakrýt vyčnívající jezírkovou fólii. Většinou se používají menší oblázkové kameny. A to i z toho důvodu, že v pobřežních částech bývají vysázené vodní rostliny.

Větší kameny bývají umístěné až za pobřežní částí. Do jisté míry mají sloužit jako bezpečnostní opatření, aby v jezírku neskončily děti nebo domácí zvířata. Pokud je umístíte jen v jedné části jezírka, většinou té zadní, můžete z nich vytvořit krásnou skalku. Pomocí kamenů můžete vytvořit také stěnu, která bude umístěna v jedné části jezírka. Do ní můžete chytře zabudovat také vodopád, který jezírko oživí a zároveň bude okysličovat vodu.

Další možné využití kamenů v blízkosti jezírka spočívá ve vytvoření cestičky okolo jezírka a následně i v celé zahradě. Cestičku může tvořit například štěrk nebo nášlapné kameny. Dobře bude vypadat i jejich kombinace, tedy větší kameny obsypané drobnými kamínky.

Kameny můžete využít také jako dekorace. K tomuto účelu vybírejte spíše velké kameny, takzvané solitéry. Těch má být mnoho, jeden či dva by měly stačit. Záleží ovšem na velikosti koupacího jezírka.

Využít můžete také zakrývací kameny. Nejde vlastně o skutečné kameny, ale o jejich napodobeniny, většinou z plastu, které mají za úkol skrýt některá technická zařízení. Existuje také osvětlení ve tvaru kamene. Během dne ho snadno zaměníte za obyčejný kámen a v noci vám bude osvětlovat část jezírka.

Datum: 15.5.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.