Aktuality

Údržba čisté vody v koupacím jezírku

jezirko-koupaci_rasy-v-jezirkuVšichni majitelé koupacích nebo i okrasných jezírek by měli dbát na to, aby měli v jezírku čistou a zdravě vyhlížející vodu. Zvlášť to platí u těch koupacích jezírek, protože v této vodě chceme přece jen trávit nějaký ten čas.

Nutné je ovšem počít s tím, že tak čistou vodu, jako byste měli v bazénu, v koupacím jezírku mít nebudete. Přece jen je tady více faktorů, které kvalitu vody ovlivňují. Na rozdíl od bazénu zde nemůžete použít žádné běžné chemické přípravky. Sice existují i takové, které jsou pro vodní rostliny a živočichy žijící v jezírku bezpečné, ale i s nimi byste měli raději šetřit.

Většinu práce s udržením čisté vody v jezírku odvedou jednak vodní rostliny (za předpokladu, že máte dostatečně velkou regenerační zónu), jednak také nejrůznější přístroje. K těmto přístrojům patří například skimmery, různá filtrační zařízení nebo UV lampy.

Lidé, kteří se rozhodnou na své zahradě vybudovat přírodní koupací jezírko, které by se co možná nejvíce podobalo přírodnímu biotopu, ale mají moc zájem o využívání přístrojů. Raději proto dávají přednost buďto přírodním přípravkům nebo ručnímu odstraňování nečistot z hladiny jezírka.

Nutno ovšem připomenout, že viditelné nečistoty nejsou tím jediným problémem, kterým voda v jezírku může trpět. Důležitými ukazateli jsou také hodnoty, které ve vodě naměříte. Mezi nejdůležitější patří pH vody. V ideálním případě se by tato hodnota měla pohybovat od 6,5 do 8. Pokud těchto hodnot nedosahuje, je potřeba zajistit nápravu.

Jako v každém jezírku, i pro to koupací představuje největší problém nekontrolovatelný růst řas. Tento problém způsobuje hlavně velký obsah živin ve vodě. K jejich regulaci slouží například speciální granule, které pomohou jak s okamžitým odstraněním řas, tak s prevencí. Vždy byste měli dodržovat doporučené dávkování.

Datum: 28.2.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.