Aktuality

Čistá voda v jezírku bez chemických přísad

jezirka-koupaci_ekosystem-v-jezirkuAbyste se mohli v koupacím jezírku bez obav koupat, musíte dbát na to, aby voda v něm byla čistá a nezávadná. Je tedy potřeba neustále kontrolovat stav vody. A to nejen vizuálně. Hlídat musíte také pH a další složení vody. V přídě větších výkyvů pak musíte zasáhnout.

Na rozdíl od klasického bazénu ale nemůžete spoléhat na běžné chemické přípravky. Vyhledávat byste měli speciální prostředky, které upraví složení vody v jezírku, ale přitom nejsou škodlivé ani pro vodní rostliny ani pro živočichy žijící v biotopu a jeho okolí.

Chemické přípravky byste ale měli v přírodním koupacím jezírku používat jen v krajním případě. Soustředit byste se měli především na to, jak problémům zabránit. A to ryze přírodní cestou.

Jedním z nejčastějších problémů, které musí majitelé jezírek řešit, je výskyt řas. Ty se tvoří především v letních měsících. Abyste jejich vzniku zabránili, vysaďte do jezírka bahenní rostliny, které omezují jejich množení. Vhodné jsou například stolístky nebo vodní mor kanadský. Pokud už řasy v jezírku máte, zkuste dát přednost jejich manuálnímu odstranění před použitím chemických přípravků.

S odstraňováním řas vám pomůže sítko s dlouhou tyčí. Řasy ale nabírejte opatrně. Jsou totiž domovem pro velké množství živočichů, které mohou přispívat k správné biologické rovnováze v jezírku. Může se například jednat o pulce žab či ropuch. Proto byste se jich neměli zbavovat. Odstraněné řasy tedy opatrně vyklepte na zem poblíž jezírka, kde je pár hodin nechte ležet, aby měly organismy v nich čas přesunout se zpátky do koupacího jezírka.

Důležitou roli hrají také plovoucí rostliny. Jednak stejně jako bahenní rostliny omezují vznik a rozmnožování řas a sinic, ale také chrání vodu před přehříváním. K tomuto účelu se hodí například hyacinty, voďanky žabí, azolky a především pak lekníny.

Datum: 11.11.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.