Aktuality

Zóny v koupacím jezírku

Koupací jezírko

Koupací jezírko

Správně fungující koupací jezírko musí být rozděleno na dvě zóny, na zónu určenou ke koupání a na zónu regenerační. Většina lidí dává přednost větší části pro koupání a menší pro část s rostlinami. Takové řešení se připouští jen v případě, že se o čistotu vody v jezírku stará technika. Chcete-li ale vlastnit skutečný přírodní biotop bez použití technických přístrojů, měla by regenerační část být mnohem větší než část koupací.

Jak koupací jezírko na jednotlivé zóny rozdělíte je jen na vás. U jednokomorových jezírek je možné vytvořit regenerační zónu okolo jezírka (s výjimkou části, kde se bude moct do jezírka vstupovat). Toto řešení má několik výhod. V první řadě jde o bezpečnost. Dost široká regenerační zóna totiž dokáže zabránit dětem a domácím mazlíčkům spadnou do jezírka. Voda z koupací části se také velmi snadno dostává do regenerační. V neposlední řadě dojde k jednoduchému zakrytí přečnívající jezírkové fólie.

Další možností je rozdělení jen na dvě části, regenerační (umístěnou spíš vzadu) a koupací. Jedná se o tzv. dvoukomorové koupací jezírko. Promíchávání vody je zde složitější, ale s tím si v případě potřeby poradí čerpadlo.

Velikost jednotlivých zón je závislá na několik faktorem. Jedním z nich je objem vody v koupacím jezírku. Je logické, že čím větší bude jezírko, tím větší by měla být i regenerační zóna (tady záleží ale také na množství jezírkové techniky, které plánujete používat). Svou roli hraje také plánovaná intenzita koupání nebo i to, zda v jezírku plánujete chovat ryby.

To, do jaké míry plánujete využít jezírkovou techniku, do jisté míry ovlivňuje druhé složení vodních rostlin. Pokud chcete mít koupací jezírko co nejvíce přírodní a budete se tak vyhýbat zbytečnému použití některých, musíte volit takové rostliny, které co nejvíce napomáhají čistit vodu. Naopak v případě, kdy se použití moderní technologie nebráníte, můžete vybírat i rostliny, které se vám prostě líbí, přestože na čistou vodu v jezírku nemají žádný vliv.

Datum: 31.10.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.