Aktuality

Bojujte proti mědi v koupacím jezírku

Znečištěné jezírko

Znečištěné jezírko

Během celého roku se majitelé jezírek musí zaobírat nejrůznějšími problémy spojené s vodou v jezírku. K nim patří např. přemnožené řasy. K méně známým problémům ale patří také zvýšená koncentrace mědi.

Měď, jako stopový prvek, je součástí výživy mnoha živočichů. Je důležitý především kvůli tvorbě životně důležitých enzymů. Nesmí ho být ale moc. V případě zvýšené koncentrace ovšem může pro život v jezírku představovat velkou hrozbu.

Zvýšit množství mědi v jezírku mohou různé vnější vlivy. Nejčastěji se jedná o měděné rozvody, ale zdrojem mohou být také hnojiva. Vzhledem k tomu, že měď není odbouratelný prvek, dochází k jeho usazování v sedimentu jezírka. Pokud následně dojde ke snížení pH a tvrdosti vody, tak se měď ze sedimentu uvolní, což povede k náhlému úhynu ryb.

Mědi v koupacím jezírku se zbavíte pomocí speciálních filtračních válců. Ty jsou zkonstruovány tak, aby na sebe vázali kromě důležitých živin pro řasy také měď. Pravidelně byste také měli měnit filtrační granulát. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou, protože díky tomu zamezíte vzniku řas a snížíte množství mědi v koupacím jezírku.

Kromě využívání hnojiv s obsahem mědi byste se měli vyhýbat také různých přípravkům pro jezírka, které měď rovněž obsahují. Patří k nim například některé přípravky určené proti řasám. Při koupi těchto přípravků se tedy raději vždy poraďte s odborníkem, který vám poradí, který přípravek bude pro vaše jezírko nejbezpečnější.

Pokud nebudete mít jinou možnost, než použít přípravky proti řasám s obsahem mědi, přesvědčte se ještě před jejich aplikací, že máte filtrační válec v provozu. Je to nespolehlivější způsob, jak můžete zabránit zvýšení koncentrace mědi.

Filtrační válce na sebe ale neváží jen měď a fosfáty podporující růst řas. Odstraňují i další nebezpečné prvky, jako je olovo nebo zinek. Investicí do této jezírkové techniky tedy určitě chybu neuděláte.

Datum: 31.3.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.