Aktuality

Je čas odzimovat koupací jezírko

Zahradní jezírko v ziměJaro se blíží a to znamená, že je nejvyšší čas pustit se do odzimování koupacího jezírka. Práce to nebude jednoduchá, ale pokud si chcete v nové letní sezóně užívat nerušené koupání v přírodním jezírku přímo u vás na zahradě, je to práce nutná.

A co všechno na vás u jezírka čeká?

K nejdůležitějším úkolům patří odstranění kalů a odumřelých částí rostlin, listí, trávy atd. ze dna jezírka. K tomu budete potřebovat jednak podběrák a jednak jezírkový vysavač. Vysávat dno jezírka nemusíte každý rok, ale jednou za dva-tři roky byste se do této činnosti pustit měli. Kaly a další nečistoty totiž slouží jako zdroj živin především pro řasy. Pokud tedy nechcete každou chvilku sypat do jezírka chemikálie na odstranění řas, musíte čas od času vyčistit dno.

Na jaře byste také měli změřit parametry vody. Zaměřte se přitom na pH a obsah dusičnanů NO3 a NO2. Pokud nebudou tyto hodnoty ideální, přistupte k nápravě. V tomto případě vám nejlépe poslouží speciální přípravky, které seženete v každém hobby marketu.

Součástí jarní údržby je také výměna UV zářivky. Její životnost se pohybuje kolem 8 tis. hodin, pak dochází k prudkému poklesu její účinnosti. Současně očistěte křemíkovou trubici UV sterilizátoru, aby jím mohlo pronikat světlo.

Zapojit byste měli i další jezírkovou techniku jako je jezírková filtrace, UV sterilizátor nebo čerpadlo. Všechny přístroje, které v jezírku používáte, byste měli před spuštěním zkontrolovat a očistit od nečistot, pokud jste to už neudělali na podzim.

Na jaře se neobejdete ani bez speciálních startovacích bakterií. Pomocí nich zamezíte tvorbě řas a urychlíte navození biologické rovnováhy v koupacím jezírku.

V neposlední řadě je potřeba postarat se také o okolí jezírka. Především pak o rostliny. Odumřelé části je potřeba ostříhat, pokud některá rostlina nepřečkala zimu, bude se muset nahradit. Po zimě byste měli také očistit dekorace umístěné v blízkosti jezírka.

Datum: 11.3.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.