Aktuality

Málo známé vodní rostliny

Jezírko ke koupání

Jezírko ke koupání

Možná už se vám stalo, že když jste byli u známých na návštěvě, kde se vám chtěli pochlubit květenou ve svém koupacím jezírku, že jste byli trochu zklamaní, protože jste už všechny vysazené rostliny znali. Většinou je to tak, že když se vybírají rostliny do jezírka, raději se zvolí ty rostliny, které znáte. Proč ale nevyzkoušet něco méně známého.

Vedle leknínů můžete jako plovoucí rostlinu zvolit Batolec obecný. Tato rostlina by se dala popsat jako šedozelená, mírně ochmýřená listová růžice. Na vodní hladině vypadá opravdu moc pěkně a určitě se bude s lekníny dobře doplňovat. Problém ovšem nastává v zimním období. Tato rostlina totiž není mrazuvzdorná, proto je nutné ji na zimu přestěhovat do domu.

K dalším vodním rostlinám plovoucích na hladině patří rovněž Kalatka dvouklasá. Listy se trochu podobají listům leknínu. Tato rostlina má žluté kvítky, které voní po vanilce. Stejně jako Batolec je lepší i Kalatku přezimovat mimo jezírko.

Zajímavě bude ve vašem koupacím jezírku vypadat také Azolka karolínská. Jde o poměrně malé rostlinky, která se ovšem rychle rozrůstají. Shlukují se do skupin plovoucích na hladině. Azolky mívají většinou zelenou barvu, ale setkat se můžete i rostlinami zbarvenými do červena.

Mezi méně známé bahenní rostliny se řadí např. Ďáblík bahenní. Vyrůstá do výšky od 15 do 30 cm a dává přednost mělké, trochu prohřáté vodě. Její listy mohou trochu připomínat konvalinky. Květy mají bílé.

Ke krásným, ovšem opomíjeným rostlinám, patří také Řezan pilolistý. Což je ovšem velká škoda, zvlášť pro koupací jezírka. Jedná se totiž o rostlinu, která z vody čerpá velké množství živin, čímž velmi napomáhá k udržení čisté vody. Navíc vodě dodává ve větším množství také kyslík. Kvete v průběhu léta, kdy rozkvete drobnými bílými kvítky. Výhodou také je, že ji přes zimu můžete klidně nechat v jezírku, kde přezimuje ve formě pupenu.

Datum: 28.2.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.