Aktuality

Správné fungování jezírkové filtrace v koupacím jezírku

jezirko-koupaci-radovankyTéměř žádné jezírko se neobejde bez správně fungující filtrace. Většina filtrací je založena na mechanicko-biologickém postupu, díky které se odstraňují jak mechanické nečistoty, jako je například listí nebo zbytky krmení pro ryby, tak i látky, které by svým přemnožením mohly způsobit nekontrolovaný růst plovoucích řas.

Mechanická filtrace funguje tak, že čerpadlo nasává vodu, kterou následně vede hadicí až do UV lampy. V ní dochází ke shlukování plovoucích řas. V dalším kroku pak tlak vede sloučené řasy do samotného filtru, kde dochází k jejich zachycení. Kromě řas se zde zachycují i další nečistoty.

Biologická filtrace spočívá v tom, že bakterie žijící ve filtračním médiu, detoxikují vodu od amonia a čpavku. Tím tedy pomáhají udržovat čistou vodu na biologickém principu.

Někteří majitelé jezírka váhají v otázce, zda nechat filtraci v trvalém provozu nebo jestli ji pouštět jen občas. Odborníci se shodují na tom, že k zajištění dobré kvality a čisté vody, je zapotřebí aby filtrace pracoval bez přestání. V případě přerušení filtrace třeba jen na pár hodin, může dojít k tvorbě nečistot. Zároveň s mechanickou filtrací nefunguje ani ta biologická, což může vést k množení toxických látek.

Co ale nemusí být v neustálém provozu, je UV lampa. Pokud máte jezírko krásně průzračné, můžete UV lampu bez výčitek klidně vypnout. Do provozu ji pak můžete znovu zapojit až uznáte za vhodné. Naopak nikdy nenechávejte v provozu UV lampu, zatímco čerpadlo vypnete. V takovém případě by totiž mohlo dojít k trvalému poškození UV lampy.

Pro správné fungování jezírkové filtrace je také zapotřebí obnovovat bakterie. To byste měli dělat po každém čištění filtru a také na jaře při nastartování koupacího jezírka. Pamatujte na to, že než vytvoří potřebné množství bakterií, trvá to přibližně 4-6 týdnů. Důležité je také pravidelné čištění filtrace. Intervaly čištění jsou individuální, záleží na tom, jak moc nečistot se ve filtraci usazuje.

Datum: 30.8.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.