Aktuality

Pěna u hladiny koupacího jezírka

Koupací jezírko - fontána

Koupací jezírko – fontána

Snem každého majitele jezírka, především pak toho koupacího, je mít krásnou a průzračnou vodu, vhodnou pro koupání. Asi nikdo ale není tak naivní, aby předpokládal, že se nebude muset nikdy potýkat s problémy, které tento sen mohou rozplynout.

Jedním takovým problémem je také nevzhledná pěna vznášející se na hladině koupacího jezírka. Tato pěna je do jisté míry normálním jevem, který se čas od času v jezírku vyskytne. Nejčastěji se s ní lze setkat u přítoku vody, která se vrací do jezírka z filtrace nebo také pod vodopádem. Tato pěna ale během pár chvil zmizí. Pokud ale máte na hladině bílou, či nažloutlou pěnu, která na hladině zůstává dlouhou dobu, znamená to, že je s vodou v jezírku něco v nepořádku. Důvodů pro vznik této pěny může být několik, nejčastěji je ale problém s organickými látkami.

Rozpuštěné organické látky, tedy látky přírodního původu, např. proteiny, se do vody dostávají různými způsoby. Např. ze zbytků rostlin, řas, exkrementů ryb či jejich nespotřebovaného krmiva, vytvořených usazenin apod.

Proteiny najdete např. v potravě pro ryby. Ty je dokáží díky svému metabolismu přeměnit na energii, zbylé látky pak vylučují z těla ven. Následně jsou pak biologicky rozkládány ve filtru. Pokud ale tento rozklad nepracuje správně, dojde k jejich hromadění ve vodě. Na hladině jezírka se následně objeví tenký film. Dojde-li k přemnožení rozpuštěných organických látek a bílkovin a zároveň je-li voda mísena se vzduchem, začne se vytvářet výše zmíněná pěna.

Pěna na hladině jezírka sice neznamená akutní ohrožení jezírka ani jeho obyvatel, ale rozhodně to není nic příjemného. V každém případě jde o signál, že je v jezírku něco špatně. Že došlo k vychýlení rovnováhy mezi množstvím odpadních látek a možnostmi je rozložit.

Abyste se mohli pěny v jezírku co nejúčinněji zbavit, musíte nejdřív přijít na pravou příčinu jejího vzniku.

Datum: 12.9.2019 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.