Aktuality

Jak vybrat správný filtr do koupacího jezírka

Zahrada s jezírkemAby bylo vaše koupací jezírko zůstalo neustále čisté, je potřeba především zvolit ten správný typ filtračního zařízení.

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které musíte brát při výběru filtru do jezírka v potaz, je velikost jezírka. Pro zjištění, jaký je vhodný výkon filtru pro vaše jezírko, slouží jednoduchý výpočet. Musíte jen vynásobit výšku, šířku a největší hloubku nádrže, vypočtený výsledek pak ještě vydělíte dvěma. Tím získáte přibližný objem koupacího jezírka.

Filtry pro jezírko se dělí na mechanické a biologické filtry. Ať už dáte přednost kterémukoliv z nich, jistě budete spokojeni. Jen u biologických filtrů musíte počítat s tím, že musí být neustále v provozu. Jejich výpadek by totiž vedl k uhynutí speciálních organizmů zajišťujících rozklad odfiltrovaných částeček. To by nakonec vedlo k znečištění vody v jezírku.

Jezírkové filtry se dělí také na tlakové a beztlakové. Narazit můžete také na speciální UVC filtry. Tyto filtry se vyznačují tím, že mají předfiltrační komoru s UV světlem a C-vlnami ultrafialového světla. Ty narušují buňky řas, což usnadňuje jejich odchod přes filtr. Tuto lampu lze zapnout také nezávisle na filtračním zařízení. Tyto filtry mohou být součástí již zmíněných tlakových a beztlakových filtrů.

Tlakové filtry si přitom budou vybírat především ti, kteří mají menší nebo střední jezírko do 10 000 litrů. Tento typ filtrů, který se zahrabává do nádrže, funguje s pomocí čerpadla, které nasává vodu z jezírka a stlačuje ji přes soustavu filtrů. Přefiltrovanou vodu pak lze použít např. pro pohánění potoka nebo třeba vodopádu.

Beztlakové filtry se nejčastěji umisťují na okraj jezírka, a to z toho důvodu, že jsou velmi rozměrné a neskladné. Čerpadlo pohání vodu z nádrže do vpusti u horního okraje filtru, odkud voda prochází filtrem a vrací se zpět do jezírka. Beztlakové filtry se používají u větších jezírek, které mají než 10 000 litrů.

Datum: 14.3.2018 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.