Aktuality

Vodní rostliny vhodné do koupacích jezírek

Růžový leknínVodní rostliny hrají u koupacího jezírka výraznou roli. Nejde jen o to, že slouží jako dekorativní prvek, ale mají také vliv na čistotu vody v jezírku. Koupací jezírko by tedy mělo mít ve svém okolí vysázeno dostatečné množství rostlin. Ty by se ovšem měly nacházet především v regenerační části. Většina rostlin totiž vyžaduje klidné stanoviště.

Většina lidí ale nevybírá rostliny do jezírka podle jejich čistících schopností, ale podle jejich vzhledu. Skoro v žádném jezírku tak nechybí královna vodních rostlin, leknín. V našich podmínkách se nejlépe daří leknínu bílému či leknínu bělostnému. Tyto druhy mají na rozdíl od kultivarů výhodu v tom, že dokáží přezimovat v nezámrzné hloubce jezírka. Nemusíte je tedy složitě vytahovat z jezírka a přenášet na zimu do sklepa.

Vedle leknínů se můžete také velmi často v jezírcích narazit na stulík žlutý, jehož listy se velmi podobojí listům leknínů. Stejně jako lekníny se také stulík velmi rychle rozrůstá, tedy pokud má k tomu dobré podmínky. Doporučuje se je tedy sázet ve vhodných nádobách, které jejich rozrůstání přece jen brání.

Další krásnou rostlinou se vzplývavými listy je plavín šítnatý. Jeho listy mají ledvinitý tvar, který připomíná listy leknínů. Na rozdíl od nich jsou ale výrazně menší. Tato rostlina vytváří koberce zlatožlutých trojčetných brvitých květů, ze kterých se můžete těšit od června do srpna.

Ve volné přírodě, ale také v jezírkách, můžete narazit také na rdest vzplývavý. Tato rostlina má ovšem tu nevýhodu. Během krátké chvíle totiž dokáže zarůst celé jezírko. Proto je důležité ji pravidelně kontrolovat a zbavovat se přebytečných částí.

Malými trojčetnými býlími květy pak kvete vodní rostlina známá jako voďanka žabí. Ta čerpá živiny pro svůj růst přímo z vody. Kvete od května do srpna. Velmi zajímavě vypadá také babelka řezanovitá, u níž stojí za zmínku především její husté růžice sametově světlezelených listů. Na zimu je potřeba ji přemístit do světlých bezmrazých prostorů.

Datum: 30.7.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.