Aktuality

Co byste měli vědět o koupacím jezírku

Přírodní koupací jezírko

Přírodní koupací jezírko

Velká zahrada nabízí mnoho možností využití. Někdo se rozhodne pro praktické využití a vysází tam ovocné stromky a keře a vytvoří tak užitkovou zahradu. Jiní zas touží hlavně po odpočinku, takže se snaží vytvořit snadno udržitelnou zahradu. Snad každý si na své zahradě představí nějaký typ vodní nádrže, kam by chodil prožít chvilku klidu.

Ta představa se samozřejmě u každého liší. Někomu se vybaví malé zahradní jezírko, u které může v létě relaxovat. Další dává přednost koupání se v klasickém bazénu. Jsou ale také lidé, kterým se líbí od každého něco. Rádi by se v létě zchladili koupáním ve vlastním bazénu, ale jeho typický vzhled a použití chemických prostředků pro ně není vůbec přitažlivý. Naštěstí pro ně existuje jednoduché řešení, a tím je koupací jezírko.

Koupací jezírko je vlastně bazén, který vzhledově připomíná spíše přírodní okrasné jezírko. Pro udržování čisté vody se nepoužívá žádná chemie, tedy žádný chlór. Aby zůstala voda krásně čistá, vhodná ke koupání, používá se pouze jezírková technika a sama příroda.

U stavby jezírka je tedy nutné věnovat pozornost především jeho velikosti, tvaru a hloubce. Koupací jezírko je totiž specifické v tom, že je rozděleno do dvou zón. V mělké části, která je hluboká asi půl metru, je umístěn kačírek a vodní rostliny, které se starají o čistou vodu v jezírku. Druhá část je hlubší a je určena ke koupání.

Obě části musí od sebe odděleny, a to v takového hloubce, aby ryby mohli proplouvat z jedné části do druhé. Aby nedocházelo k přepadávání substrátu z regenerační zóny do zóny koupací, měli byste mít v jezírku vybudovaný přechodový val.

Důležitou roli u koupacího jezírka hraje i velikost jednotlivých zón, se kterou souvisí množství využívané jezírkové techniky. Regenerační část by měla být větší než ta určená ke koupání v případě, že se budete chtít zcela obejít bez přístrojů. Obecně lze říct, že by měla mít dvě třetiny z celkové rozlohy jezírka. Plocha koupací části by měla být okolo 50 m2, doporučená hloubka je pak mezi 1,4 až 2,5 metry.

Datum: 14.1.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Na naší webové prezentaci se dozvíte spoustu informací o zahradních jezírkách. O jejich možnostech, výstavbě, technologiích, které je popohání k lepšímu fungování a spoustu dalších užitečných informací. Nabízíme výstavbu koupacích jezírek, zcela přírodních, s neomezenou možností tvorby, jež si určíte jen vy.